«سردار سلیمانی»؛ کلیدواژه‌ پربازدید فضای مجازی جهان

به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن«ایکنا»، ترور سردار سلیمانی و پاسخ ایران به این اقدام آمریکا، با واکنش وسیع کاربران فضای مجازی در سطح جهان روبرو شد.

1398/10/22
|
14:57

به گزارش ایکنا؛ به نقل از الجزیره، ترور سردار سلیمانی و پاسخ ایران به این اقدام آمریکا، با واکنش وسیع کاربران فضای مجازی در سطح جهان روبرو شد.

شبکه الجزیره با تحلیل ترندهای گوگل در زبان‌های مختلف در مدت یک هفته، واکنش‌های کاربران چند کشور را بررسی کرده است.

در این مدت در سطح جهان، جستجوی کلمه «ایران» بیشتر از دو واژه «فوتبال» و «ترامپ» بود که اغلب در میان بالاترین جستجوهای جهانی هستند.

در 8 ژانویه (18 دی) پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق، تعداد کاربرانی که کلمه ایران را جستجو کردند افزایش قابل توجهی یافت.

آمریکا

در آمریکا در زمان ترور سردار سلیمانی کاربران زیادی کلمه ایران را جستجو کردند. علاقه به این موضوع همچنان در طول هفته گذشته در بین آمریکایی‌ها ادامه یافت و پس از انتقام ایران در 8 ژانویه جستجوی کلمه ایران از کلماتی مانند «ترامپ» و «فیس‌بوک» بیشتر شد. این افزایش علاقه را همچنین در جستجوی کلمه ترامپ پس از سخنرانی وی خطاب به مردم به دنبال حمله ایران، می‌توان مشاهده کرد.

«عارف رفیق» رئیس شرکت مشاوره ویزیر (Vizier) که در نیویورک در زمینه مشاوره مخاطرات سیاسی فعال است، می‌گوید: هر چند آمریکا و ایران مدت‌هاست که درگیر نوعی جنگ در سایه هستند اما در این هفته به آستانه جنگ تمام‌عیار نزدیک شدند. تنش‌‌های اخیر بین ایران و آمریکا در پی تصمیم ترامپ برای خروج از برجام در سال 2018 بالا گرفت.

ایران

بیشترین کلیدواژه‌هایی که در ایران طی این مدت جستجو شده عبارتند از ایران، شهید سلیمانی، ترامپ، فیسبوک و آمریکا. در ایران، جستجوی کلمه سلیمانی در روز شهادت وی به صورت چشمگیری افزایش یافت و در طول هفته نیز بیشترین جستجو را داشت.

سردار سلیمانی، در ایران، شخصیتی محبوب است که شهادتش باعث شد خیل عظیمی از مردم در شهرهای مختلف ایران به این فرمانده ادای احترام کنند.

عراق

در عراق مانند ایران، کلمه سلیمانی بیشترین جستجو را ساعاتی پس از شهادت وی به خود اختصاص داد. همچنین علاقه به آشنایی مردم با ابومهدی المهندس از رهبران حشد‌الشعبی که همراه با سردار سلیمانی به شهادت رسید به یکباره افزایش زیادی یافت. در این کشور برای چند روز جستجوی نام این دو شخصیت بیشتر از واژه فیسبوک شد که معمولا بیشترین جستجو را دارد.

لبنان

در هفته گذشته کاربران لبنانی به ترتیب واژگان ایران، سلیمانی، ترامپ، نصرالله و فیسبوک را بیش از هر واژه دیگری در اینترنت جستجو کردند.
جستجوی کلمه سلیمانی در بین کاربران لبنانی پس از شهادت این سردار، دو برابر شد. همچنین پس از سخنرانی سیدحسن نصرالله درباره شهادت سردار سلیمانی جستجوی نام این فرمانده شهید افزایش یافت.

عربستان

مردم در عربستان، رقیب منطقه‌ای ایران نیز هفته گذشته به سردار سلیمانی و انتقام ایران از آمریکا علاقه نشان دادند.

سوریه

کاربران سوری مانند کاربران لبنانی به موضوع شهادت سردار سلیمانی و واکنش ایران، علاقه زیادی نشان دادند. همچنین در زمان پاسخ ایران، افزایش اندکی در جستجوی کلمه ترامپ ثبت شده است.

ایران در طی دوره جنگ داخلی این کشور از متحدان اصلی بشار اسد بوده و سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران، در بازپس‌گیری سلطه بر بخش‌های عمده این کشور از دست شورشیان نقش عمده‌ای داشت.

بحرین

بحرین از جمله کشورهایی بود که کاربران فضای مجازی آن پس از شهادت سردار سلیمانی، دو کلید واژه سلیمانی و ایران را در صدر جستجوهای خود قرار دادند. در طول هفته گذشته واژه ایران در بحرین بسیار بیش از واژه فیسبوک مورد جستجوی کاربران بحرینی قرار داشت.

ترکیه، پاکستان و سرزمین‌های اشغالی

هفته گذشته در ترکیه، نیز جستجوی دو واژه سلیمانی و ایران نسبت به قبل آن افزایش داشت. به ویژه پس از حمله انتقامی ایران جستجوی کلمه ایران بسیار افزایش یافت. در پاکستان نیز ترور سردار سلیمانی و حوادث بعدی آن توجه کاربران پاکستانی را جلب کرد. همچنین در سرزمین‌های اشغالی فلسطین نیز کلمات ایران، سلیمانی و ترامپ بیشترین جستجو را به خود اختصاص داد.

دسترسی سریع