خبر جهان اسلام هر روز از ساعت 19:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو معارف

متن خبر جهان اسلام - سوري

دیدار رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان با رهبر معظم انقلاب

دیدار رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان با رهبر معظم انقلاب

1402/03/13
|
08:48

دیدار رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان با رهبر معظم انقلاب
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آقای «قربانقلی بردی محمداف» رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان، ایران و تركمنستان را خویشاوند و دارای اشتراكات فرهنگی بسیار خواندند و تاكید كردند: این اشتراكات فرهنگی زمینه مهمی برای گسترش بیش از پیش روابط در بخش‌های مختلف به‌‍ویژه در حوزه‌های انرژی و راه است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به وجود صدها دانشمند وشخصیت نام‌آور در حدفاصل رودخانه‌های اترك و جیحون در دوكشور و همچنین وجود مقبره «مختومقلی فراغی» شاعر پرآوازه تركمن در ایران افزودند: این زمینه‌های فرهنگی را نباید دستكم گرفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تقدیر از توجه ویژه رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان به مسایل فرهنگی و دینی و اهتمام برای گسترش مراكز فرهنگی و مساجد، خاطرنشان كردند: در زمینه مسایل تجاری، ظرفیت‌های بیشتری برای گسترش همكاری‌ها به‌خصوص در بخش راه و حوزه‌های مربوط به آب، برق و گاز وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران آماده همكاری در این بخش‌ها است.
ایشان با اشاره به درخواست رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان برای حضور متخصصان و كارشناسان ایرانی جهت احداث یك بزرگراه، از نزدیكی مرز ایران و تركمنستان تا دریای خزر، افزودند: وزارت راه ایران توانایی احداث این بزرگراه را دارد، ضمن آنكه با توجه به جایگاه مهم ارتباطات زمینی و ریلی در اقتصاد جهانی، ما مصمم به تكمیل مسیر ترانزیتی شمال به جنوب هستیم كه می‌تواند تركمنستان و كشورهای اطراف ان را به دریای عمان متصل كند.
رهبر انقلاب اسلامی گسترش روابط را به نفع دوكشور دانستند و با اظهار خوش‌بینی نسبت به آینده روابط، تاكید كردند: همكاری بیش از پیش جمهوری اسلامی ایران و تركمنستان زمینه ساز ارتقاء جایگاه دو كشور در دنیای درحال تحول خواهد بود.
در این دیدار كه آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور داشت، آقای «قربانقلی بردی محمداف» رئیس شورای مصلحت خلق تركمنستان با اظهار خرسندی از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی گفت: من همواره در طول سال‌های گذشته و در دوران ریاست جمهوری خود، در سفرهایی كه به ایران داشتم از دیدگاه‌ها و توصیه‌های جنابعالی بسیار استفاده كردم و براساس آن توصیه‌ها كارهای مهمی انجام گرفته است و در این دیدار نیز بدنبال بهره‌گیری از توصیه‌ها برای انجام طرح‌های بزرگ در تركمنستان هستم.
وی با اشاره به مذاكرات خود با مسئولان كشورمان افزود: در این مذاكرات توافق‌های خوبی برای گسترش همكاری‌ها به‌ویژه استفاده از توان متخصصان و كارشناسان ایرانی در ساخت راه و حوزه های آب،برق و گاز انجام گرفت.


دسترسی سریع
متن خبر جهان اسلام - سوری