خبر جهان اسلام هر روز از ساعت 19:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو معارف

متن خبر جهان اسلام - سوري

اولین ترجمه كامل قرآن كریم به زبان اوكراینی

اولین ترجمه كامل قرآن كریم به زبان اوكراینی

1402/12/06
|
14:07

اولین ترجمه كامل قرآن كریم به زبان اوكراینی
اولین و قدیمی‌ترین ترجمه كامل قرآن كریم به زبان اوكراینی توسط « الكساندر ابرانچاك لیسنیتسكی» نویسنده اوكراین» سال‌ها پیش با تكیه بر ترجمه قرآن به زبان آلمانی انجام شد كه امروز در كتابخانه ملی علمی لویو در غرب اوكراین نگهداری می‌شود. به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مسلمون حول العالم، قدیمی‌ترین ترجمه كامل معانی قرآن كریم به زبان اوكراین توسط «الكساندر ابرانچاك لیسنیتسكی» نویسنده اوكراین با تكیه بر ترجمه آلمانی قرآن كریم كه «ماكس هیننگ» شرق شناس آلمانی به طور مستقیم از عربی انجام داده بود، صورت گرفت. باتوجه به اینكه این ترجمه خالی از اشكال نبود، اما توسط یك مرد غیرمسلمان كه زبان عربی نمی دانست، انجام گرفت، اما این اثر تاریخی ارزشمند، نخستین ترجمه كامل چاپی معانی قرآن به زبان اوكراینی به شمار می آید.

قدیمی ترین ترجمه كامل قرآن كریم به زبان اوكراینی توسط الكساندر آبرانچاك لیسنیتسكی امجام شد كه اطلاعات زیادی از او در دست نیست، اما این اعتقاد وجود دارد كه او در دهه 70 قرن 19 متولد شد و پس از سال 1921 میلادی فوت كرد. او در دانشكده فلسفه دانشگاه لویو تحصیل كرد.

این ترجمه بین سال‌های 1913-1914 میلادی در شهر لویو(در غرب اوكراین امروزی) چاپ شده است. این نویسنده در ترجمه خود بر ترجمه آلمانی معروف معانی قرآن كریم اثر شرق شناس آلمانی ماكس هیننگ(1861-1927میلادی) كه سال 1901 میلادی در شهر لایپزیگ منتشر شد، تكیه دارد. شرق شناس آلمانی ترجمه قرآن را به طور مستقیم از عربی انجام داد.

دسترسی سریع
متن خبر جهان اسلام - سوری