خبر جهان اسلام هر روز از ساعت 19:00 به مدت 15 دقیقه

رادیو معارف

متن خبر جهان اسلام - سوري

مسجد حسینی معروف به «مسجد جامع حسینی» یكی از قدیمی‌ترین مساجد در امان پایتخت اردن است

مسجد حسینی معروف به «مسجد جامع حسینی» یكی از قدیمی‌ترین مساجد در امان پایتخت اردن است. گفته می‌شود این مسجد در سالهای صدر اسلام ساخته و سپس در سال 1924 بازسازی شده است. سالانه گردشگران زیادی از این مسجد بازدید می‌كنند. درباره این مسجد تاری

مسجد حسینی معروف به «مسجد جامع حسینی» یكی از قدیمی‌ترین مساجد در امان پایتخت اردن است. گفته می‌شود این مسجد در سالهای صدر اسلام ساخته و سپس در سال 1924 بازسازی شده است. سالانه گردشگران زیادی از این مسجد بازدید می‌كنند. درباره این مسجد تاریخی منابع كهنی مانند معجم البلدان نوشته اند :
قدیمی ترین مسجد اردن مسجد الحسینی است . مسجدی كه بنا به گفته ی برخی مورخان در سال 40 هجری قمری بنا شده. این مسجد ایوانی بزرگ و دو مناره دارد . طول مناره راست آن به 70 متر و مناره چپ آن به 35 متر می رسد.
مسجد تاریخی الحسینی در قلب پایتخت اردن شهر امان با معماری برجسته و ستون های سنگی و سبك مهندسی بر گفته از معماری اسلامی هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می كند. برای آشنایی بیشتر با این اثر تاریخی جهان اسلام می توان گفت:
این مسجد قدیمی دارای كتابخانه اسلامی/ مكانی برای آموزش قرآن كریم و نمازخانه بانوان است . درهای آن به سمت بازار شكر و مغازه های عطاری و كتابفروشی های اسلامی باز می شود. مسجد الحسینی در طول قرن ها چندین بار بر اثر زلزله و آتش سوزی تخریب شده و دوباره مرمت شده است. در سالهای 2021 و 2022 بیش از یك میلیون نفر از این مسجد بازدید كردند و همین موجب شده تا وزارت اوقاف اردن توجه ویژه ای به آن داشته باشد

1401/11/10
|
20:24
دسترسی سریع
متن خبر جهان اسلام - سوری